Pracując u danej rodziny, należy pamiętać, że jesteśmy nadal ich pracownikiem. Pewne zachowania są niedozwolone i nie powinny mierz miejsca. Dom podopiecznego to normalne miejsce wykonywania pracy.
Piszą dla Was ten post mam ochotę wkleić tutaj wszystkie sezony polskiej Niani Frani. Ten serial idealnie odzwierciedla tytuł postu. Jeżeli ktoś z Was nie widział, tego serialu, zachęcam do obejrzenia paru odcinków oczywiście polskiej wersji.
Najważniejsze jest, aby porozmawiać z rodziną o zasadach panujących w ich domu. Z drugiej strony jeżeli sam uważasz, że jakaś zasada która panuje w domu lub jej brak wzbudza Twój niepokój. Nie boj się o tym powiedzieć.
Nie blokuj telefonu stacjonarnego.
Wiem jak to brzmi – telefon stacjonarny. W niektórych domach jeszcze może się z nimi spotkać. Nie blokuj telefonu aby porozmawiać z koleżanką czy z ciocią której dawno nie widziałeś. Takie zachowanie może jedynie oznaczać, że nie poświęcasz za dużo czasu swojemu podopiecznemu, a dodatkowo możesz narazić rodzinę na dodatkowe koszty za połączenia. Traktuj telefon znajdujący się w domu jako dodatkowy sposób na skontaktowanie się z rodziną, lekarzem.
Nie korzystaj z urządzeń które należą do rodziny.
W tym punkcie mam na myśli komputer, tablet czy innym sprzęt. Jeżeli rodzina powiedziała Ci, że możesz korzystać z tych urządzeń ponieważ nie sprawia im to problemu, zastanowiłabym się czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby korzystanie z własnych urządzeń. Wiecie jak to jest, wszystko jest dobrze, aż do czasu
Raczej nie zapraszałabym własnych gości
Wiem, czasami jest wyjątkowa sytuacja kiedy koleżanka czy partner przyjedzie po ciebie szybciej do domu rodziny. Pamiętaj jednak aby takie sytuacje były rzadko. Niestosowane jest zapraszanie gości do domu który nie należy do nas, i w którym znajduje się nasz podopieczny któremu w takiej sytuacji nie poświęcamy zbyt dużo uwagi. Dom w którym opiekujemy się podopiecznym jest normalnym miejscem pracy.
Nie zabieraj na wynos.
Większość rodzin z miłą chęcią pozwoli Ci na jedzenie posiłków u siebie w domu. Rzadko kiedy rodzina twierdzi, że skoro gotujesz obiad to nie możesz zjeść go razem z podopiecznym lub przygotować sobie czegoś innego. Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Zdarzają się rodziny które zakazują spożywania ich jedzenia i wtedy trzeba zabierać kanapki do pracy. Zdarzają się również opiekunowie, którzy wolą żywić się we własnym zakresie. Jeżeli rodzina stwierdzi, że możesz brać z lodówki co chcesz, nie traktuj tego jak możliwość wynoszenia jedzenia do domu – dla siebie, mamy czy dziecka. Pamiętaj również o umiarze – nie radziłabym zjadania wszystkich zapasów słodyczy, wypicia wszystkich napoi i zjedzenia całego obiadu.
Dostosuj się do panujących zasad.
W domu, w którym właśnie rozpoczynasz prace zostaną Ci narzucone pewne zasady lub sam zauważysz jak prowadzony jest dom. Teraz to Twoje nowe miejsce pracy. Już na pierwszych spotkaniach staraj się zaznajomić ze wszystkimi zasadami, a jeżeli pojawią się wątpliwości – szczerze o nich porozmawiaj. Zasady panujące w miejscu wykonywania pracy, powinny zostać przez nas zaakceptowane. Takie same są oczekiwania, kiedy to do naszego domu przyjmujemy podopiecznego. W takim przypadku to najbliższe otoczenie podopiecznego dostosować się do naszych zasad.
Inne podejście powinniśmy mieć w przypadku zasad zawartych w umowie. Zasady ustalone w umowie, ustalane są pomiędzy stronami, aby określić zakres obowiązków. Nie tylko tych w miejscu pracy.
Miejsce wykonywania pracy – aspekt prawny |
---|
W kodeksie pracy nie określono pojęcia „miejsce pracy”. Pomocniczo można posłużyć się definicją czasu pracy, z której wynika, że miejscem wykonywania pracy jest zakład pracy lub inne miejsce poza zakładem wyznaczone do świadczenia pracy (art. 128 § 1 k.p.). Pracownik może więc wykonywać pracę w innym miejscu niż np. zakład pracy. Taka możliwość zachęca szefów do wskazywania jak najszerszego terytorium. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że rzeczywiście na tym terenie jest świadczona praca |
Najnowsze komentarze