Jaki powinien być stosunek między opiekunem a rodziną ? Co zrobić aby relacja w zespole była zdrowa ? Takie pytania często zadają sobie opiekunowie jak i same rodziny zatrudniające pomoc w opiece.
Pamiętajmy, że w celu zapewnienia jak najlepszej opieki, każda ze stron powinna ze sobą współpracować. Dla dobra seniora, dziecka czy osoby niepełnosprawnej każdy opiekun powinien razem z rodziną wspierać swoje działania, o ile są one słuszne.
Zdrowa współpraca będzie powodowała, że stworzycie zgrany zespół. W takim zespole szczere i otwarte rozmowy nie będą trudne. Nie będzie problemów których nie da się rozwiązać. Ważne jest to aby wasza relacja rozpoczęła się od szczerej rozmowy. Nie bójcie się powiedzieć czego oczekujecie od siebie nawzajem. Jeżeli na samym początku rozpoczniecie zdrową relację poprzez wyjaśnienie waszych oczekiwać to na późniejszym etapie takie rozmowy nie będą już tak krępujące. Rodzina często oczekuje, aby opiekun wykonywała również inne czynności takie jak: sprzątanie, gotowanie, prasowanie itp. Uzgodnijcie już na samym początku czy takie dodatkowe obowiązki wchodzą w grę.
Podczas pierwszych rozmów i na późniejszym etapie współpracy opiekunowie zwracają uwagę na to jak rodzina zachowuje się wobec ich przyszłego podopiecznego. Relacja rodzina wobec podopiecznego jest dla opiekunów równie ważna. Dzięki takiej obserwacji wiedzą, czy będą mogli polegać na rodzinie jeżeli pojawią się problemy oraz mają pogląd na to czy podopieczny jest częścią rodziny ,a nie ciężarem, który chcą przekazać w ręce innej osoby.
Co jeżeli Was zespół nie jest tak idealny ? Rozmowa – to jeden z kluczy do rozwiązania waszych problemów. A to co jeszcze może Wam pomóc możecie przeczytać poniżej.
Zaangażowanie w wykonywaną pracę ? TAK. W pracy na etacie, podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy podczas opieki nas innym człowiekiem potrzebne jest zaangażowanie w wykonywaną pracę. Starajmy się zawsze aby nas praca była wykonywana na najwyższym poziomie. W przypadku opieki, jest to praca z drugim człowiekiem, co powoduje, że ten zawód jest szczególnie trudny. Świadomość tego pomoże każdej ze stron docenić pracę drugiej. Każdy z nas chce być doceniany za pracę, którą wykonuje. Jedna strona się stara, druga to docenia. Czy tak jest naprawdę ? Na to pytanie każdy zespół musi odpowiedzieć sobie sam ?
Aby zespół był zgrany, ważne jest również to, aby rodzina wiedziała co działo się podczas ich nieobecności. To pomoże Wam uniknąć niedomówień.
Dziennik opiekuna – będą opiekunką nigdy nie spotkałam się aby rodzina prosiła mnie o zakładanie takiego dziennika. Prowadzenie dziennika ma pomóc nam w dniach kiedy podopieczny zachowuje się inaczej lub kiedy jego dzień jest bardzo napięty. Niektórzy opiekunowie prowadzą dziennik aby wiedzieć kiedy ich podopieczny jadł, co jadł, kiedy był na spacerze lub jak długo spał. Dzięki takiemu dziennikowi na pewno nie zapomnisz ważnych szczegółów, a rodzina będzie wiedziała co działo się podczas ich nieobecności. Należy jednak pamiętać, żę opiekunowie nie zawsze mają czas na prowadzenie takiego dziennika. Coraz częściej opiekunowie zapisują tylko najważniejsze rzeczy, a resztę informacji przekazują w rozmowie. Wielu z nich przesyła dziennik mailem lub przez różne komunikatory.
Zdawanie relacji – pamiętajcie o codziennej rozmowie w waszym zespole. Pod koniec dnia, porozmawiajcie o tym co działo się w trakcie dnia. Czy wydarzyło się coś niesamowitego lub przekażcie informacje które wydają się wam ważne i warte zaobserwowania.
A co z finansami ? Czy one wpływają na budowanie zgranego zespołu ? W każdym związku pieniądze są powodem wielu kłótni, a w późniejszym czasie rozpadu związku. Na początku tworzenia zespołu polecamy założenie zeszytu wydatków. Wiem jak to brzmi, lecz na początku takie rozwiązanie pomoże Wam utrzymać zdrową atmosferę bez żadnych nieporozumień i oskarżeń. Każde przyjęcie pieniędzy i każdy wydatek powinien być zapisany w zeszycie, ja np. dodatkowo zbieram paragony. Wiem, że wielu z was zbiera tylko paragony, jeszcze inni mówią, że to tylko drobne wydatki i nie chcą za to zwrotu pieniędzy. Każde rozwiązanie może okazać się dobre, ale to co na papierze, zostaje na papierze. Nikt wam nigdy nie zarzuci przywłaszczenia pieniędzy. Na późniejszym etapie budowania waszej relacji, w momencie w którym poznacie się „na wylot”, możecie podjąć wspólną decyzję o rezygnacji z zeszytu.
Tak, zaraz przeczytam w komentarzu, że nikt nie ma czasu na takie zeszyty, dzienniki a tym bardziej rozmowy. Prawda jest smutna, podopieczni przekazywani są z ręki do ręki, bo na nic nie ma czasu. Każda ze stron powinna jednak znaleźć czas na krótką relację z dnia opieki. Obowiązek ten dotyczy zarówno opiekuna jak i rodziny. Przepływ informacji jest w tej relacji niezbędny.
Jeżeli potrzebujesz odpowiedniego opiekuna stwórz konto na naszym portalu i szukaj bez żadnych ograniczeń.
https://opiekun-pomocnadlon.pl/panel/register
Najnowsze komentarze