Posiadanie doskonale dopracowanego i dobrze napisanego CV jest kluczowym elementem znalezienia odpowiedniej pracy. Wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Nasze pierwsze wrażenie zawsze oparte jest na estetyce, symetrii i obrazach. CV reprezentuje nas, zanim spotkamy się z pracodawcą twarzą w twarz.
Ogólnie przyjętym standardem przesyłania CV jest format PDF. Korzyści są w większości przypadków oczywiste: uniwersalne formatowanie, które nie zmienia się bez względu na to, gdzie oglądasz plik oraz możliwość odczytu przez większość systemów oprogramowania. Jeśli to możliwe własnoręcznie podpis dokument i go zeskanuj. W przypadku doręczenia CV bezpośrednio do biura pamiętaj o tym, aby dokument nie był zgięty, włóż go do ochronnej teczki foliowej. Dobre CV nie powinno być dłuższe niż 2 strony A4 (drukuj je obustronnie).
W obecnych czasach staraj się nie używać staroświeckich edytorów tekstu, które wymagają wielu godzin pracy i często nie są kompatybilne z oprogramowaniem pracodawcy. Kreatory online są idealnym narzędziem do tworzenia przejrzystych, zwięzłych i pięknych CV w formacie PDF. Te rozwiązania, dostępne online lub w formie oprogramowania, służą właśnie do budowania efektywnych wizualnie, świetnie działających i zoptymalizowanych pod kątem treści życiorysów. Korzystając z serwisu lub platformy zaprojektowanej specjalnie do pisania CV, oszczędzisz dużo czasu i unikniesz ukrytych problemów.
Najbardziej podstawowy układ tekstu CV zależy od treści i może być:
Chronologiczny (oparty na odwróconej chronologii) – CV w takim układzie pokazuje Twoje doświadczenie zawodowe od stanowisk najnowszych po najstarsze. Pokazuje Twoje najbardziej aktualne i najważniejsze stanowisko. Doskonale się sprawdza, gdy możesz pochwalić się ciągłą historią zatrudnienia obejmującą kilka znaczących pozycji, jakie niedawno zajmowałeś.
Funkcjonalny – skupia się przede wszystkim na Twoich miękkich i twardych umiejętnościach. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, to właśnie ten układ warto wziąć pod uwagę.
Łączny (łączący w sobie powyższe formaty) – kładzie równy nacisk na umiejętności i historię zatrudnienia
Lista podstawowych informacji:
- adres i podstawowe dane osobowe
- podsumowanie umiejętności i celów zawodowych – Jeśli wybrałeś układ chronologiczny, wówczas ta sekcja będzie podstawą Twojego CV. W tym miejscu należy wymienić najistotniejsze stanowiska, ale można je również opisać, podając ważne fakty. Nie musisz uwzględniać pełnej historii zatrudnienia. Dobierz stanowiska, o których wspominasz, pod kątem konkretnej oferty pracy tak, by jak najkorzystniej zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. Każda pozycja zawodowa powinna być opisana w następujący sposób:
- Nazwa stanowiska, nazwa firmy, miejsce zatrudnienia
- Miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia pracy
- Od trzech do sześciu punktów krótko przestawiających rezultaty Twojej pracy i Twoją rolę w firmie
- historię zatrudnienia
- umiejętności – to lista Twoich cech, wyjątkowych kompetencji oraz możliwości. Starannie wybierz kolejność podawanych informacji oraz przeanalizuj opis stanowiska! Zamieść w swoim życiorysie te, które najlepiej odpowiadają wymaganiom ofert pracy. Opisz swoje doświadczenie zawodowe w 1. osobie liczby pojedynczej. Dzięki temu Twoje CV będzie spersonalizowane.
- wykształcenie – ta sekcja również w pierwszej kolejności powinna prezentować najbardziej aktualne i najważniejsze osiągnięcia.
Sekcje opcjonalne obejmują:
- osiągnięcia i najważniejsze kroki w karierze
- projekty i inicjatywy społeczne
- nagrody, certyfikaty i organizacje
- hobby i zainteresowania – w swoim CV opisz zainteresowania, które naprawdę posiadasz i które są Twoją rzeczywistą pasją. Potencjalny pracodawca doceni Twoją pasję i zaangażowanie. Zwłaszcza, jeśli Twoje hobby może stanowić obiekt zainteresowania u Twoich podopiecznych. Rodzina bardzo ceni sobie opiekunów, którzy zarażają ich bliskich pozytywną energią.
Cele zawodowe – warto zadać sobie kilka pytań:
- Jakie masz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi/dziećmi ?
- Jakie masz umiejętności i osiągnięcia, czy masz plany związane ze swoją pracą jako opiekun lub niania ?
- Czy chce się rozwijać, poznawać nowe metody ?
Pomyśl o wszystkich swoich doświadczeniach: praca z trudnym dzieckiem; opieka nad przewlekle chorym; przygotowywanie posiłków wg specjalnej diety.
W CV opiekuna musi znaleźć się informacja o kwalifikacjach uprawniających do zawodu np.
- kurs opiekuna w żłobku/ w domu spokojnej starości
- studia lub specjalizacja związana z wykonywaniem pracy opiekuna/niania
- kwalifikacje pielęgniarki, położnej lub ratownika medycznego.

W zawodzie opiekuna/niani referencje to bardzo ważna kwestia. Sposoby gromadzenia referencji:
- Jeśli posiadasz profil w serwisach internetowych, możesz zbierać referencje właśnie w tym miejscu. Taka referencja jest najczęściej krótka, więc idealnie nadaje się do wpisania do Twojego CV.
- Gromadzenie referencji na piśmie. Rodzina zazwyczaj ma problem z samodzielnym napisaniem takiej opinii. Wynika to z ich braku doświadczenia w pisaniu tego typu dokumentów. Dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie rodzinie przykładów kilku innych referencji.
Pożądane cechy osobowości opiekuna to: otwartość, pogodne usposobienie, cierpliwość, komunikatywność, uczciwość, wysoka kultura osobista. Warto wpleść je w podsumowanie zawodowe, bo każdej rodzinie zależy na tym, aby jest bliski zajmowała się nie tylko kompetentna osoba, ale też sympatyczna.
Nie zapomnij o dołączeniu do CV swojego zdjęcia. Powinno ono spełniać kilka warunków. Po pierwsze, musi być aktualne. Po drugie – zadbaj o jego jakość. Do zdjęcia ubierz się elegancko, najlepiej zrezygnuj z mocnej biżuterii czy makijażu. Zdjęcie dołącz w górnym rogu CV. Jeśli ubiegasz się o pracę w obcym kraju, musisz jasno i klarownie podać w swoim CV informacje na temat narodowości, wizy i znajomości języków. Nie jest to ważne, kiedy ubiegasz się o pracę we własnym kraju, ale w przypadku CV międzynarodowego ma to zasadnicze znaczenie. Jeśli jesteś osobą niepalącą, koniecznie dodaj tę informację w CV. W Wielu ofertach jest to warunek niezbędny. W przypadku wielu ogłoszeń o pracę konieczne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej lub przynajmniej wyników badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Nie zapomnij wspomnieć o niej w swoim CV. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, koniecznie wykonaj potrzebne badania. W CV wpisujemy tylko prawdziwe i aktualne informacje. Kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw i przekreśli twoje szanse na zatrudnienie.
Na koniec nie zapominamy o dopisaniu do CV klauzuli ze zgodą na przetwarzanie naszych danych osobowych na potrzebę rekrutacji. Niektóre firmy proszą o dołączenie do CV własnej formuły klauzuli, sprawdź dokładnie wytyczne z ogłoszenia o pracę.
Po napisaniu CV poproś kogoś bliskiego o jego sprawdzenie. Wyłapanie błędów interpunkcyjnych czy literówkę we własnym tekście jest trudnym zadaniem, lepiej, aby na dokument spojrzał ktoś inny. Będziesz mieć pewność, że Twoje CV będzie bezbłędne i profesjonalnie napisane.
List motywacyjny to Twój dodatkowy atut.
Pamiętaj:
- Pisz list motywacyjny w 1. osobie liczby pojedynczej. Dzięki temu będzie bardziej spersonalizowany.
- Używaj słów kluczowych, które odnoszą się do oferty pracy. Pracodawca będzie czuł, że dobrze pasujesz do stanowiska.
- Stosuj formy grzecznościowe. Pokażesz w ten sposób swoją kulturę osobistą.
- Posługuj się językiem korzyści. Napisz, dlaczego jesteś świetnym opiekunem/nianią i co podopieczni w Tobie polubią.
Teraz nie pozostaje nic innego jak dostarczenie CV wraz z listem motywacyjnym do wybranego pracodawcy. Powodzenia !
Najnowsze komentarze