Październik już od 1985 roku uważany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi, którego międzynarodowym symbolem jest różowa wstążka. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem i najczęstszą przyczyną zgonu u kobiet na całym świecie.
Badać powinnyśmy się cały rok, ale to właśnie w październiku powstaje najwięcej społecznych kampanii, przypominających o diagnostyce, profilaktyce oraz metodach leczenia tego nowotworu.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świcie (szacuje się, że cierpi na niego aż 25% z nas) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Decydujące znaczenie dla leczenia raka piersi ma jego diagnostyka oraz wczesne wykrycie.
W Polsce działalność podobną do działalności amerykańskiej Fundacji Badań nad Rakiem Piersi prowadzi Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, której celem jest propagowanie wiedzy na temat prewencji raka piersi oraz jego diagnozy, leczenia i rehabilitacji. Organizacja wspiera kobiety dotchnięte chorobą emocjonalnie i materialne. W październiku Federacja na swoim Facebooku publikuje praktyczne wskazówki, jak zadbać o piersi i je badać.
Większości zgonów z pewnością można by było uniknąć. W tym celu jednak potrzebna jest wiedza na temat tego, jak rozpoznać raka piersi i jakie badania profilaktyczne należy wykonać. Warto pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest niemal w 100% wyleczalny, o ile tylko zostanie rozpoznane we wczesnym stadium. W momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i rak daje przerzuty do innych narządów, szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie. Jednak nawet i w tym przypadku postęp współczesnej medycyny pozwala znacznie wydłużyć długość życia z chorobą i poprawić jego komfort.
PAMIĘTAJMY ! RAK WCZEŚNIE WYKRYTY JEST WYLECZALNY!
W przypadku raka piersi nie istnieje jeden dominujący czynnik ryzyka ( jak np. palenie papierosów w przypadku raka płuc), który odpowiadałby za zachorowania. Można więc wskazać szereg czynników, które potencjalnie mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich m.in. późny pierwszy poród, późna menopauza, otyłość, niezdrowy styl życia, nadużywanie alkoholu itp. Należy jednak pamiętać, że żaden z tych czynników nie przesądza o tym, że choroba rozwinie się u nas na pewno. Jednak fakt, że któreś z nich dotyczą właśnie nas, powinien tym bardziej zmotywować do badań.
Nie każdy guzek czy zmiana nowotworowa to od razu rak piersi. Objawy pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Rak piersi nie boli i przez długi czas może być całkowicie niewidoczny, a przez to trudny do wykrycia.
Dlatego tak ważne są:
– USG piersi,
– badanie mammograficzne (obowiązkowo raz na 2 lata po 50 roku życia),
– samobadanie piersi (co miesiąc) – samobadanie trwa najwyżej 10 minut i może uratować nasze życie.
Mammografia oraz USG piersi jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zaledwie kilka minut, a wcześnie wykryte zmiany pozwolą uniknąć większemu rozwojowi choroby.
Październik to świetna okazja, by wykonać powyższe badania, upewnić się, że wszystko jest w porządku i czuć komfort fizyczny i psychiczny.
WARTO PAMIĘTAĆ ! RAK TO NIE WYROK !
Jeżeli potrzebujesz odpowiedniego opiekuna stwórz konto na naszym portalu i szukaj bez żadnych ograniczeń.
https://opiekun-pomocnadlon.pl/panel/register
Najnowsze komentarze